Na co si dát pozor, když vyřizujete ruské vízum

Cestování obecně může být spojeno jak s příjemnými událostmi a povinnostmi, tak s těmi nepříjemnými. Pokud se jedná o vycestování například do Ruska, nejedná se pouze odjezd a příjezd do země. S výjezdem je spojeno mnoho nepříjemností, které znamenají zejména vyřizování dokumentace nezbytné k odjezdu. Tato dokumentace zahrnuje cestovní pas, pozvánku do Ruské Federace, ruské vízum, pojištění a případně se musí počítat s opatřením aktuálních fotografií.

Rozhodně byste neměli otálet s vyřizováním všech dokumentů, protože doba jejich vyřízení může být poměrně dlouhá. Například vyřizování cestovního pasu se může protáhnout na měsíc. Taktéž ruské vízum nezískáte ihned, ale počkáte si na něj skoro dva týdny, což je standardní doba, po kterou se ruské vízum vyřizuje. Pokud jej chcete rychleji, musíte si připlatit. Za standardní dobu vyřízení zaplatíte zhruba tisíc korun.

Počet ambasád – tedy míst, kde si můžete ruské vízum vyřídit, se v České republice omezuje pouze na tři. Vyřídíte si jej ve velkých městech jako je Praha a Brno, ale i v Karlových Varech, které jsou významným letoviskem rusů.

Dále je potřebné mít vyřízeno cestovní pojištění. Zjistěte si, u které pojišťovny máte pojištění nebo se informujte, kde Vám mohou pojištění vyřídit a všechno následně vyřídíte na pobočce. Dobré je dopředu zvážit, jak dlouho se budete v Ruské federaci zdržovat a podle toho vyřizujte své doklady. Jinými slovy, je výhodné, pokud máte shodnou dobu platnosti všech zmiňovaných dokumentů.

Dle typu Vašeho pobytu se dělí i dokumenty a podklady pro vízum potřebné pro cestování. Můžete získat turistické, služební nebo tranzitní vízum. Každé se liší dobou Vašeho pobytu a také účelem, proto zvolte vhodný typ pro Vás. Toto neplatí pro pozvání do Ruska, protože toto pozvání Vy pouze obdržíte. Je taktéž nezbytné pro vstup na území země, bez něj Vás nepustí přes hranice.

Základním dokumentem pro Vás stále ale zůstává ruské vízum. Bez něj nemá smysl se pokoušet vycestovat. Jakmile budete mít všechny dokumenty v pořádku, můžete s klidem vyrazit.